අතිශයින් සතුටට පත්වෙමි

ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජයේ
අග්‍රාමාත්‍ය
මහින්ද රාජපක්ෂ

කුරුණෑගල, කුලියාපිටිය ප්‍රධාන මාර්ගයට මුහුණලා ඇති ශ්‍රී ශාසනාලංකාර මහා විහාරයේ ශත සංවත්සරය සැමරීමත්, ඇතුගල් පුරවරයෙහි පැවැත්වෙන ප්‍රධාන පෙරහරක් වන දුරුතු මහා පෙරහරට විසිපස් වසරක් පිරීමත්, ශ්‍රී ශාසනාලංකාර මහා විහාරාධිපති ශ්‍රී ලංකා රාමඤ්ඤ මහා නිකායේ පරියත්ති ලේඛකාධිකාරී ශාස්ත්‍රපති පූජ්‍යපාද පල්ලේකාගම රතනභාරතී මාහිමිපාණන් වහන්සේගේ පනස්වන උපන්දිනය සැමරීමත් යන ත්‍රිවිධ අවස්ථා වෙනුවෙන් සුභාශිංසන පණිවිඩයක් නිකුත් කිරීමට ලැබීම පිළිබඳ ව මම අතිශයින් සතුටට පත්වෙමි.

මෙම විහාරස්ථ අනුලා කුළඟණ සමිතිය මඟින් 1994 වර්ෂයේ දී සංඝමිත්තා පෙරහරක් ප්‍රථමවරට පැවැත්වීම ද, ඉන් අනතුරුව දුරුතු මහා පෙරහර නමින් පෙරහර මංගල්‍ය සෑම වර්ෂයක ම ජනවාරි මාසයේ අඛණ්ඩ ව පවත්වාගෙන ඒම හා 2020 වර්ෂය දක්වා ම ක්‍රමක්‍රමයෙන් විධිමත් ලෙස විකාශනය වෙමින් වයඹ පැවැත්වෙන විශාල මහා පෙරහරක් ලෙසට පරිවර්තනයවීමට අවකාශය ලැබීම භාග්‍යයක් කොට සැලකිය හැකි ය. 25 වෙනි වරටත් දුරුතු මහා පෙරහර පැවැත්වීමේ ගෞරවය ගෞරවණීය විහාරාධිපති මාහිමිපාණන් වහන්සේට සහ පෙරහර කමිටුවට මාගේ ප්‍රණාමය පුද කර සිටිමි.

ගෞරවණීය පල්ලේකාගම රතනභාරතී මාහිමිපාණන් වහන්සේ, එම විහාරාධිපති පණ්ඩිත මහාචාර්ය කබලෑවේ පියභාරතී අනුනායක මාහිමිපාණන් වහන්සේ ගුරුකොට 1983 වර්ෂයේ ප්‍රවෘජිත භාවයට පත්වී ගුරු හිමිපාණන් වහන්සේගේ අපවත්වීමෙන් අනතුරුව ශ්‍රී ශාසනාලංකාර මහා විහාරයේ විහාරාධිපති ධූරයට පත් වූ අතර මෙම පැවිදි දිවිය තුළ කළ උදාර මෙහෙවරට, පනස් වසරක් සපිරෙන මෙවන් මොහොත ගෞරවයෙන් සිහිපත් කළ යුත්තකි.

ශ්‍රී ශාසනාලංකාර මහා විහාරයේ සිදුවන අසිරිමත් ආගමික පුණ්‍යොත්සවයට මාගේ ගෞරවනීය සුභාසිංශනය පිරිනමමි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *